س اس دی سامسونگ 24 گیگ

اس اس دی سامسونگ 24 گیگ PM1653 SAS4 رونمایی شد لطفا کامنت دهید

علیرغم آنکه آینده از آن ان‌وی‌ام اکسپرس‌ها (NVMe) است، هنوز به طور گسترده‌ای از “SAS”ها در ذخیره‌سازی‌ها و سرورهای سازمانی استفاده می‌شود. “SAS” قادر است مقیاس‌پذیری را تا پهنای باند بالاتری نسبت به “SATA” ادامه دهد و نسخه آینده “SAS4” یک رابط 24 گیگابایت بر ثانیه است (سرعت SATA III برابر با 6 گیگابایت بر ثانیه می‌باشد.)اس اس دی سامسونگ 24 گیگ یک SSD با رابط ذخیره‌سازی نسل بعد است که “PM1653” نام دارد. این شرکت پیش از تولید انبوه، که در سال جاری خواهد بود، به معرفی این درایوها پرداخته است.

اس اس دی سامسونگ 24 گیگ PM1653 SAS4

اس اس دی سامسونگ 24 گیگ مدل PM1653 SAS4 اولین “SAS SSD” بیست و چهار گیگ (24G) این شرکت محسوب می‌شود. این محصول با استفاده از تراشه‌های V-NAND نسل ششم سامسونگ ساخته خواهد شد.

به گفته سامسونگ، انتظار می‌رود ظرفیت این اس‌اس‌دی‌ها از 800 گیگابایت تا 30.72 ترابایت متغیر باشد. از سوی دیگر، قرار است عملکرد تصادفی حدود 800 هزار IOPS و سرعت خواندن ترتیبی حدود 4.3 گیگابایت بر ثانیه باشند. از آنجایی که ممکن است کسی انتظار داشته باشد اس‌اس‌دی‌های ان‌وی‌ام اکسپرس (NVMe SSD) به طور چشمگیری سریع‌تر باشند، این عملکرد نه توسط تکنولوژی “NAND”، که توسط رابط 24G SAS محدود شده است.

برای مشاهده و خرید اس‌اس‌دی‌های سامسونگ در وب‌سایت «ره‌سانا» به این لینک مراجعه کنید.
سخن آخر

چالش اصلی در این صنعت آن است که درایوهای 24G SAS (SAS4) در نیمه دوم سال 2021 وارد بازار خواهند شد و ما همزمان به کنترلرهای  SAS نسل هشتم PCIe و تایید سیستم‌ها در ابعاد گسترده هم نیاز خواهیم داشت. احتمال می‌رود ما در حالی شاهد حضور فراگیر 24G SAS باشیم که نسل هشتم PCIe و CLX در سال 2022 وارد بازار خواهد شد؛ این یعنی اس‌اس‌دی‌های SAS دوباره یک نسل قدیمی‌تر بنظر خواهند رسید.

س اس دی سامسونگ 24 گیگ
PM1653 24G SAS4

سرعت خواندن اس‌اس‌دی  جدید سامسونگ به 4.3 گیگابایت بر ثانیه نیز می‌تواند برسد، اما خروجی خوانش اس‌اس‌دی M.2 مصرف‌کننده عادی آن که 980 Pro نام دارد، 50% یا بیشتر از درایو SAS آینده است که اواخر 2021 عرضه خواهد شد. البته که قطعا این‌ها دو درایو بسیار متفاوت، و بهینه‌سازی حجم کارشان از یکدیگر متمایز است، اما این مورد یک چالش خواهد بود. 24G SAS همراه با درایوهای پیشگام نسل چهارم PCIe و دقیقا نزدیک به زمانی که درایوهای نسل پنجم PCIe وارد بازار خواهند شد، بیرون می‌آیند. از لحاظ زمانی، اگر زمان خرید را عقب بیاندازید و منتظر اس‌اس‌دی‌های ان‌وی‌ام‌ اکسپرس نسل پنجم PCIe بمانید، احتمالا عملکردی 3 برابر نصیبتان خواهد شد.

با آنکه بازار SAS ها همچنان گرم است ومشتری‌های خود را دارند، اما به‌نظر می‌رسد که بازار اصلی متعلق به سیستم‌های قدیمی‌ای باشد که پا به عرصه PCIe جدیدتر نگذاشته‌اند. ما اس‌اس‌دی‌ها را برای عمکلرد بالاترشان می‌خریم و 24G SAS در این مورد کمک‌کننده است، اما به طور قابل‌توجهی از تکنولوژی ذخیره‌سازی ان‌وی‌ام اکسپرس (NVMe) عقب است.

منبع: servethehome.com
مترجم: زهرا خالقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi